sob.. cze 15th, 2024

TRAC

The Radio Amateur’s Code – czyli imperatyw radioamatorów, etyka, „ham-spirit”, obowiązujący niezmiennie od 1928 roku:

The Radio Amateur is:

CONSIDERATE… He/[She] never knowingly operates in such a way as to lessen the pleasure of others.

LOYAL… He/[She] offers loyalty, encouragement and support to other amateurs, local clubs, the IARU Radio Society in his/[her] country, through which Amateur Radio in his/[her] country is represented nationally and internationally.

PROGRESSIVE… He/[She] keeps his/[her] station up to date. It is well-built and efficient. His/[Her] operating practice is above reproach.

FRIENDLY… He/[She] operates slowly and patiently when requested; offers friendly advice and counsel to beginners; kind assistance, cooperation and consideration for the interests of others. These are the marks of the amateur spirit.

BALANCED… Radio is a hobby, never interfering with duties owed to family, job, school or community.

PATRIOTIC… His/[Her] station and skills are always ready for service to country and community.

~Adapted from the original Amateur’s Code, written by Paul M. Segal, W9EEA, in 1928.Radioamator jest taktowny i dżentelmeński. W swoich działaniach nigdy nie uczyni czegoś co mogłoby sprawić komuś krzywdę i odebrać radość z uprawiania wspólnego hobby.

Radioamator jest oddany swojemu umiłowanemu hobby. Wspiera innych podobnych entuzjastów radia w kraju i na świecie. Jest także lojalny wobec krajowej organizacji radioamatorskiej oraz IARU – Międzynarodowej Unii Radioamatorskiej.

Radioamator jest postępowy. Swoją radiostację utrzymuje na najwyższym poziomie technicznym w sposób gwarantujący jej prawidłową i efektywną pracę. Dzięki temu jego praca w eterze jest bez zarzutu. Jest przy tym otwarty na wszelkie nowości z dziedziny technicznej i operatorskiej.

Radioamator jest koleżeński. Zawsze chętnie służy życzliwą radą i pomaga innym w rozwiązywaniu problemów. Jest uczynny, cierpliwy i darzy szacunkiem innych radioamatorów.

Radioamator jest rozważny. Pamięta, że amatorskie radio to tylko jego hobby, które nigdy nie może kolidować z obowiązkami wobec rodziny, szkoły, pracy i społeczeństwa.

Radioamator jest patriotą. Musi pamiętać, że jego wiedza, umiejętności operatorskie i stacja radiowa zawsze mogą być przydatne dla kraju i społeczeństwa.

Napisany i ogłoszony w 1928 roku przez Paula M. Segala (W9EEA), ówczesnego radcę prawnego ARRL. The American Radio Relay League jest największą organizacją zrzeszającą radioamatorów w USA, założoną w 1914 roku.

… jest to dar pozostawiony nam przez człowieka, który wyprzedził swoje czasy, który naprawdę rozumiał, co to znaczy być Radioamatorem zarówno wtedy, jak i teraz.


Radioamator – osoba zajmująca się niezawodowo radiotechniką.

Amator – (łac. amātor – miłujący, zakochany) miłośnik, ktoś oddany czemuś. Osoba, która zajmuje się czymś dla przyjemności.