International Space Station (ISS) – Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.
Pierwsza stacja kosmiczna wybudowana z założenia przy współudziale wielu krajów. Składa się obecnie z 15 głównych modułów (docelowo ma ich liczyć 16) i umożliwia jednoczesne przebywanie sześciu członków stałej załogi (trzech do roku 2009). Pierwsze moduły stacji zostały wyniesione na orbitę i połączone ze sobą w 1998 roku. Pierwsza stała załoga zamieszkała na niej w roku 2000. Źródłem zasilania ISS są baterie słoneczne, transportem ludzi i materiałów do 19 lipca 2011 zajmowały się amerykańskie wahadłowce programu STS od lutego 2003 do 26 lipca 2005 wstrzymane z powodu katastrofy Columbii) oraz rosyjskie statki kosmiczne Sojuz i Progress. Po zakończeniu amerykańskiego programu wahadłowców w 2011 roku, jedynym przewoźnikiem astronautów stały się rosyjskie rakiety Sojuz.
Licencjonowani krótkofalowcy (Amatorska Służba Radiowa) mogą prowadzić korespondencję radiową z kosmonautami będącymi na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS wykorzystując do łączności zakresy częstotliwości wg. pozwolenia radiowego.
Na stacji znajduje się sprzęt radiowy na potrzeby krótkofalarstwa a w szczególności; planowane łączności ARISS służą do popularyzowana tematyki wśród dzieci i młodzieży szkolnej (projekt ARISS). Stacja ma także przydzielone własne znaki wywoławcze: amerykańskie NN1SS oraz NA1SS, rosyjski RZ3DZR, oraz niemiecki DLØISS.
Kalendarz ARISS dostępny jest na stronie AMSAT-ON.BE
Kalendarz ARISS – Plik iCal
Częstotliwości ISS (amatorskie zakresy):
145,200 MHz – (Uplink) z ziemi do ISS – Fonia emisją F3E (FM)
145,800 MHz – (Downlink) z ISS na ziemię – Fonia emisją F3E (FM)
145,990 MHz – Uplink VHF (z ziemi do ISS – Emisje cyfrowe packet radio)
145,800 MHz – Downlink VHF (z ISS na ziemię – Emisje cyfrowe packet radio)
2 września 2020 roku został uruchomiony radio-przemiennik foniczny typu cross-band 2 m / 70 cm (FM):
145,990 MHz / CTCSS: 67 Hz – (Uplink VHF) emisja F3E – FM (Ziemia – ISS)
437,800 MHz – (Downlink UHF) emisja F3E – FM (ISS – Ziemia)
Możliwa jest też obserwacja przelotów ISS na niebie – nocą, wraz z prowadzeniem nasłuchów na podanych częstotliwościach. Aby sprawnie określić kiedy i skąd stacja nadlatuje, wystarczy pobrać i zainstalować darmową aplikację ISS Detector która przypomina o zbliżającym się przelocie ISS.
Podczas wybranych przelotów radioamatorzy przebywający na stacji ISS nadają w eter obrazy przesyłane techniką SSTV (tzw. telewizja powolnego analizowania). Za pomocą odbiornika ustawionego na częstotliwość 145,800 MHz (FM) i uruchomioną darmową aplikacją Robot36. Aby zdekodować obraz wystarczy włączyć aplikacji umiejscowić telefon w pobliżu odbiornika. Dostępny jest też znany wśród radioamatorów darmowy program do dekodowania (oraz kodowania) o nazwie: MMSSTV który dostępny jest na stronie MM HamSoft.
Organizowane są też „akcje dyplomowe” – kto prześle indywidualnie odebrane z ISS obrazy na specjalnie podany adres e-mail lub stronę, może uzyskać okolicznościowy e-dyplom.
Warto wcześniej sprawdzić w kalendarzu ARISS informacje planowanych transmisjach z ISS. Pomocna też jest strona AMSAT ORG.
Aktualna pozycja Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS dostępna na ISS Tracker.