pon.. mar 4th, 2024
Perseidy 2024 - Radiołączności Meteor Scatter - Przehyba 1175 m.n.p.m.


10.08.2024

Weekend obserwacyjny / radioobserwacyjny na górze Przehyba 1175 m.n.p.m. - teren schroniska PTTK, (Szczawnica, Beskid Sądecki, Małopolska).

Jeden z najbardziej spektakularnych rojów meteorów pojawiających się na niebie od połowy lipca do drugiej połowy sierpnia. Maksimum roju meteorów i najlepsze warunki do ich obserwacji wypada rokrocznie pomiędzy 12 a 14 sierpnia.

W 2024 roku najwięcej spadających gwiazd (maksimum roju) obserwować będzie można w nocy z 12 na 13 sierpnia. Rój Perseidów związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle, która na swojej drodze zostawia drobinki pyłu spalającego się efektownie w atmosferze ziemskiej. Przy dobrych warunkach obserwacyjnych można zaobserwować nawet ponad 100 meteorów na godzinę, czyli więcej niż jeden w ciągu minuty.


Meteor Scatter (MS) - łączność radiowa zwana także komunikacją rozproszenia meteorów, to tryb propagacji radiowej, który wykorzystuje zjonizowane ślady meteorów podczas wchodzenia w atmosferę w celu ustanowienia krótkich ścieżek komunikacyjnych między stacjami radiowymi w odległości do 2250 kilometrów.


Data: 10/11 sierpień 2024 roku (sobota i niedziela)

W planie:

  • Łączności radioamatorskie Meteor Scatter
  • Fotografowanie Perseidów
  • Obserwacje nieba nocą
  • Praca w paśmie obywatelskim CB radio oraz PMR446
  • Ognisko

Więcej informacji niebawem.


!!! Uwaga !!! Parking w Gaboniu: https://maps.app.goo.gl/28yiCZ9rmtWEtykHA


 

Zobacz cały kalendarz