sob.. cze 15th, 2024
Perseidy 2024 - Radiołączności Meteor Scatter - Przehyba 1175 m.n.p.m.


10.08.2024

Weekend obserwacyjny / radioobserwacyjny na górze Przehyba (1175 m n.p.m.) w terenie schroniska PTTK, (Szczawnica, Beskid Sądecki, Małopolska), to wyjątkowe wydarzenie, które staje się świadkiem jednego z najbardziej spektakularnych widowisk nieba - roju meteorów, pojawiającego się na firmamencie od połowy lipca do drugiej połowy sierpnia.

Najlepsza okazja do podziwiania tego niezwykłego zjawiska nadchodzi rokrocznie pomiędzy 12 a 14 sierpnia, a w 2024 roku maksimum roju Perseidów przypada na noc z 12 na 13 sierpnia. To właśnie wtedy, gdy ziemska atmosfera przemierza ślady pyłu pozostawione przez kometę 109P/Swift-Tuttle, stając się świadkiem spektakularnych zjawisk spadających gwiazd.

W tych magicznych chwilach, przy sprzyjających warunkach obserwacyjnych, można być świadkiem nawet ponad 100 meteorów na godzinę - co daje niezwykłą ilość blasku na niebie, przekraczającą jeden meteor na minutę.

Weekend na górze Przehyba nie jest tylko okazją do obserwacji nieba, ale także do eksploracji Meteor Scatter (MS), czyli komunikacji radiowej wykorzystującej zjonizowane ślady meteorów podczas ich wejścia w atmosferę. To fascynujące zjawisko umożliwia krótkie, ale intensywne połączenia między stacjami radiowymi, sięgające nawet odległości do 2250 kilometrów.

To zaproszenie do wspólnego podziwiania kosmicznych spektakli, które splatają w sobie fascynację naturą i urokiem radiokomunikacji amatorskiej.


Radiokomunikacja na trzeźwo! - Na wyznaczonym i oznakowanym obszarze, gdzie działać będzie RadioTeam Polska, alkohol i substancje odurzające są całkowicie i bezwzględnie zabronione. Pasja radioamatorska rozwija się najlepiej w pełni świadomych i klarownych umysłach. Opanowany i świadomy umysł pozwala nam czerpać pełnię przyjemności z naszej pasji, a także gwarantuje bezpieczeństwo i profesjonalizm w każdej sytuacji.


Na drogę leśną (szlak) na Przehybę nie można wjeżdżać pojazdami mechanicznymi, takimi jak samochody osobowe, motocykle czy quady, chyba że posiadają one odpowiednie zezwolenie lub przynależą do służb ratowniczych lub zarządzających obszarem. Dlatego też piesze wędrówki są najbezpieczniejszą i najbardziej odpowiednią opcją dla zwiedzania i eksploracji tych obszarów, a także jazda na rowerze.

Parking w Gaboniu: https://maps.app.goo.gl/28yiCZ9rmtWEtykHA


Data: 10/11 sierpień 2024 roku (sobota i niedziela)

W planie:

  • Łączności radioamatorskie Meteor Scatter
  • Fotografowanie Perseidów
  • Obserwacje nieba nocą
  • Praca w paśmie obywatelskim CB radio oraz PMR446
  • Ognisko

Zobacz cały kalendarz